Burse ÅŸcolare semestrul I, 2021 - 2022

Lista beneficiari bursa sem I 2021-2022

Perioada de depunere a cererilor: 4 octombrie – 15 octombrie 2021

1. BURSE DE PERFORMANŢĂ

Se acordă elevilor din clasele V-XII care au obţinut premii şi menţiuni la etapele naţionale ale olimpiadelor și concursurilor școlare organizate de Ministerul Educaţiei. Bursele de performanţă se acordă pe durata întregului an şcolar.

Elevii vor depune, în format electronic (la adresa de mail cngrc@yahoo.com) sau la secretariatul şcolii, un dosar care trebuie să conţină:

• Cerere tip (se descarcă de pe site-ul ÅŸcolii);
  • Fotocopii ale diplomelor obÅ£inute în anul ÅŸcolar 2020 – 2021.

2. BURSE DE MERIT

Se acordă elevilor care au obţinut premii şi menţiuni la etapele judeţene ale olimpiadelor şcolare și concursurilor școlare organizate de Ministerul Educaţiei.

• Cerere tip (se descarcă de pe site-ul ÅŸcolii);
  • Fotocopii ale diplomelor obÅ£inute în anul ÅŸcolar 2020 – 2021.

Bursele de merit se acordă ÅŸi elevilor care  au obÅ£inut media generală de cel puÅ£in 8,50 ÅŸi nota 10 la purtare la sfârÅŸitul anului ÅŸcolar 2020 - 2021 (pentru elevii claselor a VI-a, a VII-a, a VIII-a, a X-a, a XI-a, a XII-a). ÃŽn acest caz, elevii nu vor depune cerere pentru a solicita acordarea bursei. Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obÅ£inute în baza mediei este revizuită semestrial, în funcÅ£ie de modificările intervenite în situaÅ£ia ÅŸcolară a elevilor.

Elevii aflaţi în clasele a V-a şi a IX-a pot beneficia de acordarea bursei de merit în semestrul al II-lea al anului școlar 2021 – 2022, pe baza mediei obținută în semestrul I.

3. BURSE DE STUDIU

Pot depune dosar elevii din clasele VI-VIII ÅŸi X-XII.

Dosarul trebuie să conţină:

• cerere-tip (se descarcă de pe site-ul È™colii);
  • fotocopii ale certificatelor de naÅŸtere sau ale actelor de identitate, după caz, ale celorlalÅ£i membri ai familiei;
  • acte doveditoare, în original, privind veniturile cu caracter permanent ale membrilor familiei pe lunile iunie, iulie ÅŸi august 2021, inclusiv alocaÈ›ia suplimentară pentru copii.

Bursele de studiu vor fi revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile familiei şi situaţia şcolară a elevilor.

Bursele de studiu se pot acorda elevilor aflaţi în clasele a V-a și a IX-a începând cu semestrul al II-lea al anului școlar 2021 – 2022.

4. BURSE DE AJUTOR SOCIAL

Pot depune dosar elevii din clasele V-XII.

Dosarul va cuprinde, după caz, actele menţionate în criteriile afişate pe site.