Cercul pedagocic al directorilor de liceu - 8 mai 2018

Activitati » Evenimente » Cercul pedagocic al directorilor de liceu - 8 mai 2018

Pe 8 mai 2018  s-a desfășurat Cercul pedagogic al directorilor de liceu, activitate la care au participat și 12 invitați din Republica Moldova. Activitatea a fost organizată de Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu” și de Liceul Tehnologic „Petru Rareș” din Bârlad. Programul activităților desfășurate la Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu” a fost următorul: asistente la 5 lecții  (Geografie, clasa a VI- a, Europa mediteraneană. Italia, prof. Veronica Silvestru; Istorie, clasa a XI-a G, Experimentul reeducării prin tortură, prof. Cristi Grăjdeanu; Limba si literatura română, clasa a XII-a G, Poezia interbelică, prof. Magdalena Dobrin; Fizică, clasa a VIII- a, Instrumente optice- aparatul de fotografiat, prof. Ecaterina Angheluță și Chimie, clasele a XI-a D și a XI -a C, Zaharide- lecție de consolidare prin exerciții și experimente de laborator, prof. Aura Tilibașa, prof. Viorica Alexandrescu, laborant Mirela Brăescu), 4 prezentări de specialitate (Învățământul secundar românesc din perspectiva legislației timpului, prof. Ramona Chițiga; Codreanu- 1846-2018, prof. Daniela Horoița - Jitcă; Rusificarea Basarabiei, prof. Cristi Grăjdeanu; Rolul parteneriatelor și proiectelor educaționale în dezvoltarea instituțională, prof. Mihaela Cîrjonțu) și un program artistic unitar, de 55 minute, pe tema Marii Uniri, dedicate componentei spirituale a acestui popor. Au fost interpretate cântece din folclorul autentic, dar și cântece patriotice. Programul a fost deschis cu un cântec creat în inima Basarabiei, cu decenii în urmă, Codrii mei bătrâni, cântec interpretat de elevele Emanuela Șeremet și Andreea Țicău. De asemenea, eleva Emanuela Șeremet a mai sensibilizat audiența prin interpretarea mai multor melodii aparținând folclorului autentic: Dorul, Bob năut, Iertare. Eleva Paula Zaharia a interpretat două melodii, Dorul Basarabiei și Doamne, ocrotește-i pe români!, iar eleva Sânziana Nicolau a cântat Of, inimioară! și Lupii. Andreea Țicău a captat audiența cu Cântec despre Bucovina și Inimă, nu fi de piatră! Contextul politic premergător Unirii Principatelor Române a fost pus în scenă de elevii clasei a VI-a. Tot ei au interpretat și melodia România, țara mea. Grupul folk Ecou, coordonat de prof. Constantin Pleșu a încheiat programul artistic cu două melodii cu un puternic mesaj patriotic: Jurământ la Putna, Suntem români mereu.

Activitatea a continuat la Liceul Tehnologic „Petru Rareș”, unde a fost vizitată unitatea școlară.