Job shadow day 2014

Arhiva » 2013-2014 » Job shadow day 2014

Programul Job Shadow Day (7-9 aprilie 2014)

Job Shadow Day® este un program internaţional Junior Achievement România prin care tinerii se familiarizează cu piaţa locurilor de muncă, petrecând câteva ore în “umbra” unui părinte sau angajat din domeniul dorit. În 2014, programul a ajuns la a XII-a ediţie în România, fiind urmat de peste 20.000 de elevi din toată ţara, cu sprijinul comunităţilor educaţionale şi de afaceri locale.

Programul îi ajută pe tineri să înţeleagă diverse opţiuni de carieră şi să găsească mai uşor un răspuns la întrebările: "Ce vreau să devin după ce termin şcoala? Unde vreau să lucrez? Care este cel mai potrivit loc de muncă pentru mine?“

• Pentru clasele 0-X Job Shadow Day® se desfăşoară la locul de muncă al unuia dintre părinţi.
  • Pentru clasele XI-XII Job Shadow Day® are loc în instituţiile şi companiile locale participante la proiect

Elevii colegiului pot participa la acest program, la secţiunea corespunzătoare clasei în care se află.

Înscrierea se face pe baza unui portofoliu care cuprinde următoarele piese :

• CV conform modelului anexat ;
  • Eseu argumentativ cu tema ”O zi în umbra unui….”
  • Acordul de participare pentru elevii minori.

Portofoliul se va preda până la data de 5 martie 2014, la unul dintre profesorii coordonatori (Tilibaşa Aura, Jitcă Daniela, Giuşcă Gabriela (doar elevii clasei a XI–a F), Oprea Cristina (doar elevii clasei a XI-a B).

De aici puteti descărca materialele necesare pentru intocmirea portofoliului.